All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ thermal insulation fabric for jackets ] match 605 Products.
Corrosion Resistant Silicone Coated Fiberglass Fabric with Thermal Insulation and Chemical Resistance for Fireproof Applications
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
16 OZ Removable Fiberglass Heat Reflective Fabric For Pipe Cover Heat Shield Blankets
| Width: | 150cm |
|---|---|
| Color: | Silver Grey |
| Temperature Resistance: | Up To 500 C Degree |
E-Glass Silicone Coated Fiberglass Fabric for Thermal Insulation and Safety in Cutting Process
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Fiberglass Fabric with Polyurethane Coating Twill Woven PU Coated Fiberglass Cloth Fabric
| Unit Weight: | 32.35 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.047 Inch |
Thermal Insulation Fabric silicone coated fiberglass fabric Welding Blanket for easy Hanging and Protection
| Weight: | 560 G/M2 |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Color: | Silver Grey |
Silicone Rubber Coated Glass Fabric For Heat Insulation
| Service Temperature: | 1000°F/550°C |
|---|---|
| Base Fiber: | Fiberglass |
| Coating: | Two Sided Silicone Rubber |
Flexible Weatherproof Water Repellent Silicone Coated Fiberglass Fabric for Thermal Barrier Applications
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Grey Color Silicone Coated Fiberglass Fabric with 1 / 1.2 / 1.5 meter Width and 50 m / 100 m Roll Length
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Double Sided Silicone Coated Fiberglass Fabric with 50 m / 100 m Roll Length and Corrosion Resistance
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Thermal Insulation Silicone Rubber Coated Fiberglass Cloth Roll For Fireproof Blanket
| Coating: | Two Side Silicone Rubber |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |

