All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant industrial fabric ] match 394 Products.
High Temperature Insulation And Fabrics Are Vital In The Fabrication Of Removable Blankets , Pipe Wrapping
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |
Excellent Chemical Resistant Silicone Coated Fiberglass Fabric Durable Fiberglass Cloth
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Weight: | 1120gsm |
| Thickness: | 0.95mm |
Silicone Coated Fiberglass Fabric For High Temperature Removable Jackets, Valve Covers
| Material: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Good Chemical Resistance Silicone Coated Fiberglass Fabric For Insulation Facings
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Weave Type: | Twill , Satin, Or Plain, Etc |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Thermal Insulation Fire Protection 460g/M2 PU Coated Fiberglass Fabric
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |
1.5m*1.8m Fire Curtain Fabric
| Type: | High Temperature Resistant Fire Blankets/curtains |
|---|---|
| Fire Resistance: | High Temperature Resistance |
| Weight: | 200 G/㎡ To 3000 G/㎡ |
0.41mm Thickness PU Coated Fiberglass Fabric Two Sides Alkali Free
| Name: | PU Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm Thickness |
0.4mm Grey PU Coated Fiberglass Fabric for Thermal Insulation And Fire Protection
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |
0.7mm Polyurethane Coated Glass Fabric for welding blanket
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |
Waterproof Pu Coated Glass Fibre Fabric for Fire curtains and smoke curtains
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |

