All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant industrial fabric ] match 394 Products.
460gsm Polyurethane Coated Fiberglass Fabric Thermal Insulation
| Name: | Polyurethane Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 460gsm |
Thermal Insulation Material PU Coated Fiberglass Fabrics for Acid and Alkali Resistance
| Name: | Polyurethane Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 460gsm |
Industrial Silicone Coated Fiberglass Fabric Reinforced For Welding Blanket
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 510 G/sqm |
Manufacturer High Temperature Colored Silicone Coated Industrial Fiberglass Fabric Reinforced Glass Fiber
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 510 G/sqm |
Abrasion Resistance Ptfe Fiberglass Cloth Chemical Resistant Waterproof For Oil And Gas Pipe Wrapping
| Weight: | 580 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Color: | Grey |
Chemical Resistant High Temperature Fiberglass Cloth / High Heat Resistant Silica Cloth Abrasion
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 1.3mm |
Fiberglass Cloth/Fabric Coated with PU Material for Welding Protection Flame Retardant Fabric For Heat Shield Covers
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 460 G/sqm |
Fiberglass Manufacture Silica Coated Cloth Fabric Fiber Glass Material
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.65mm |
Fiberglass Manufacture Silica Coated Cloth Fabric high temperature fiberglass cloth
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.65mm |
SUNTEX PTFE Coated Fiberglass Fabric
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |

