All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ chemical resistant coated fiberglass fabric ] match 1174 Products.
High Temperature Resistance Chemical Resistant Fire Retardant Neoprene Coated Fiberglass Fabric for Industrial Applications
| Product Name: | Neoprene Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Weight: | 600gsm |
| Thickness: | 0.45mm |
Chemical Resistant Non Stick Adhesive PTFE Coated Fiberglass Fabric For Packaging Industry Baking
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm |
| Thickness: | 0.43mm |
Grey Color Silicone Coated Fiberglass Fabric with Chemical Resistance and Roll Length Options for High Temp Protection
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Chemical Resistant Fireproof Fiberglass Fabric for Welding Drapes Blanket
| Alkali Content: | Medium |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Coating: | Acylic |
Flame Resistance Silicone Coated Fiberglass Fabric Heat Resistant
| Product Name: | 0.4mm Fire Retardant Material Silicone Impregnated Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Keyword: | 0.4mm Silicone Coated Fiberglass Fabric |
| Coating: | Silicone |
Plain Woven Silicone Coated Fiberglass Fabric with Fire and Heat Resistance for Industrial Applications
| Material: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Weave Type: | Twill Woven,plain Woven Or Customized |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Fireproof Silicone Coated Fiberglass Fabric with High Temperature Stability and Chemical Resistance for Protective Clothing
| Base Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Customized |
Heat Insulation Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric Flame Resistant Material
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber, Or No Coating |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
Corrosion Resistant Silicone Coated Fiberglass Fabric with Thermal Insulation and Chemical Resistance for Fireproof Applications
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
High Strength Tear Resistant Silicone Coated Fiberglass Fabric with Temperature Resistance -50°C to 500°C for Industrial Covers
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |

