All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ coated industrial fiberglass fabric ] match 869 Products.
E-Glass Silicone Coated Fabric with 50 m / 100 m Roll Length 1 / 1.2 / 1.5 meter Width and 400 g/sqm Weight for High Temperature Resistance
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Splash Proof Spark Resistant Silicone Coated Fiberglass Welding Blanket with Wide Width Options
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Double Sided Silicone Coated Texturized Fiberglass Cloth Welding Blanket with 50 m / 100 m Roll Length
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
580g Ptfe Coated Fiberglass Fabric China Single Side For Heat Resistant Blanket
| Nominal Weight: | 580g/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m |
| Nominal Thickness: | 0.43mm |
Suntex thermal insulation fabric For Insulation Of Flanges And Pipes
| Material: | Ceramic Fiber Insulation, Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Acrylic Coated Fiberglass Fire Retardant Fabric For Industrial
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Weave Type: | Satin Woven |
| Alkali Content: | Alkali Free |
30oz Weave - Lock Fire Resistant Fiberglass Fabric Flame Resistant Fabric 550C
| Color: | Black |
|---|---|
| Application: | Welding Barriers |
| Thickness: | 0.043'' |
Red Medium Duty Industrial Fire Blanket Roll Material Silicone Coated Fiberglass Fabric
| Temperature Resistance: | -50C -500C |
|---|---|
| Weight: | 1080 G/sqm |
| Thickness: | 0.9 Mm |
Custom Safety Emergency Silica Welding Fire Retardant Insulation Fiberglass Fireproof Blanket
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Surface Treatment: | Slicone Coated |
Hypalon Chemical Resistant Fiberglass Fabric Roll Weatherproof For Construction HVAC System
| Weight: | 720 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.65mm |
| Color: | White Or Customized |

