All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ coated industrial fiberglass fabric ] match 845 Products.
Smoke And Fire Curtain Fabrics High Temperature Colored Silicone Coated Industrial Fiberglass Fabric
| Weight: | 830g/m2 |
|---|---|
| Thickness: | 0.65mm |
| Color: | White |
High Temperature Colored Silicone Coated Industrial Fiberglass Fabric
| Base Fabric And Weave: | Fiberglass/plain Weave |
|---|---|
| Weight: | 17.0 Oz. Yd. ±10% |
| Thickness: | 0.015˝ ±10% |
High Temperature Colored Silicone Coated Industrial Fiberglass Fabric Reinforced Glass Fiber
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber, Or No Coating |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
Flame Resistant High Temperature Silicone Coated Industrial Fiberglass Fabric
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber, Or No Coating |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
Manufacturer High Temperature Colored Silicone Coated Industrial Fiberglass Fabric Reinforced Glass Fiber
| Material: | Silicone Coated Fiberglass |
|---|---|
| Yarn Type: | C-Glass |
| Alkali Content: | Medium |
High Temperature Silicone Coated Industrial Fiberglass Fabric
| Coating: | Two Sided Silicone Rubber |
|---|---|
| Weight: | 32 Oz. |
| Thickness: | 0.032 Inches |
Chemical Resistant PU Coated Fiberglass Fabric 460 g/sqm 0.41 mm Industrial Fiberglass Fabric
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
High Temperature PTFE Coated Woven Fiberglass Fabric Customized
| Product Name: | Fiberglass Cloth For Pipe Insulation |
|---|---|
| Yarn Type: | E-glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Manufacturer High Temperature Colored Silicone Coated Industrial Fiberglass Fabric Reinforced Glass Fiber
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 510 G/sqm |
Heat Insulation 1 Side Coated Silicone Impregnated Fiberglass Fabric Anti Corrosion
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Weight: | 1120gsm |
| Thickness: | 0.95mm |

