All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ coated industrial fiberglass fabric ] match 829 Products.
Double Sided Silicone Coated Fiberglass Fabric with Heat Resistance 260°C and Fire Retardant Properties
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Double Side Silicone Rubber Coated Fireproof Fiberglass Fabric with Temperature Resistance -50°C to 500°C and 400 g/sqm Weight
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Fireproof PU Coated Silicone Fiberglass Fabric Roll with 50m/100m Length and Corrosion Resistance
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Two Sides Orange Silicone Coated Fiberglass Fabric for Thermal Insulation Cover with 1 / 1.2 / 1.5 meter Width and 50 m / 100 m Roll Length
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
High Temperature Resistant Thermal Insulation Fiberglass Fabric Silicone Fabric Cloth For Welding Fire Blanket
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber, Or No Coating |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
Industrial Silicone Coated Fiberglass Fabric Reinforced For Welding Blanket
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 510 G/sqm |
High Temperature Flame Retardant Fiberglass Fabric Silicone Coated Fiberglass Cloth
| Material: | Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Alkali Content:: | Alkali Free |
| Weave Type: | 8H Satin, Or Customized |
Red Fire Resistant Silicone Coated glass cloth fabric For Expansion Joint High Strength
| Material: | Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Alkali Content:: | Alkali Free |
| Weave Type: | 8H Satin, Or Customized |
Red Fire Resistant Silicone Coated Glass Cloth Fabric For Hvac System Duct Connector
| Material: | Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Alkali Content:: | Alkali Free |
| Weave Type: | 8H Satin, Or Customized |
Flame Resistance Fabric Silicone Coated Fiberglass Fabric Fire Resistant Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric
| Product Name: | 0.4mm Fire Retardant Material Silicone Impregnated Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Keyword: | 0.4mm Silicone Coated Fiberglass Fabric |
| Coating: | Silicone |

