All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ coated industrial fiberglass fabric ] match 878 Products.
High Temperature Insulation Fabrics For Turbine Blankets In Offshore Project
| Weight: | 600g/sqm |
|---|---|
| Industrial Fire Blanket Roll Width: | 920mm |
| Thickness: | 0.6mm |
Suntex Industrial Fire Blanket Roll Fire Blanket Emergency Fire Blanket for Home safety
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Petroleum Platform Fireproof 620g/sqm Heat Insulation Curtain
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Plain Woven Or Customized |
Suntex EV Car Fire Blankets Welding Blankets Fire Blankets Flame Retardant Blanket
| Color: | Gray |
|---|---|
| Thermal Resistance: | 550℃/1000℃ |
| Packaging Details: | High temperature resistant fire fabric packed in cartons loaded on pallets or according to customers' requirements. |
SUNTEX Industrial Fire Blanket Roll
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Suntex Reusable EV car Fire Blankets Electric Vehicle Fire Blankets
| Color: | Gray |
|---|---|
| Thermal Resistance: | 550℃/1000℃ |
| Packaging Details: | High temperature resistant fire fabric packed in cartons loaded on pallets or according to customers' requirements. |
PU Coated Fiberglass for EV CAR FIRE BLANKET
| Color: | Gray |
|---|---|
| Thermal Resistance: | 550℃/1000℃ |
| Packaging Details: | High temperature resistant fire fabric packed in cartons loaded on pallets or according to customers' requirements. |
Custom Logo High Temperature Fireproof Large Vehicle EV Car Fire Blanket
| Color: | Gray |
|---|---|
| Thermal Resistance: | 550℃/1000℃ |
| Packaging Details: | High temperature resistant fire fabric packed in cartons loaded on pallets or according to customers' requirements. |
High Temperature Fire Blanket Car Large EV Car Fire Blanket for Car
| Color: | Gray |
|---|---|
| Thermal Resistance: | 550℃/1000℃ |
| Packaging Details: | High temperature resistant fire fabric packed in cartons loaded on pallets or according to customers' requirements. |
PU Coated Fiberglass for EV CAR FIRE BLANKET
| Color: | Gray |
|---|---|
| Thermal Resistance: | 550℃/1000℃ |
| Packaging Details: | High temperature resistant fire fabric packed in cartons loaded on pallets or according to customers' requirements. |

