All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ coated industrial fiberglass fabric ] match 869 Products.
Exhaust Insulation Kit High Temperature Fiberglass Cloth Welding Blanket 1100g
| Weight: | 1100g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 1.4mm |
Heat Guard Fiberglass Insulation Cover For Insulation Of Flanges And Pipes
| Material: | Ceramic Fiber Insulation, Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
High Temperature Resistance Fire Proof 96% Sio2 High Silica Fabric
| Nominal Weight: | 620 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 0.914 Meter |
| Nominal Thickness: | 0.68 Mm |
1.3mm Industrial Fire Blanket Roll Vermiculite Glassfiber Cloth 800 C Heat Resistant Fiberglass Welding Blanket Roll
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Heat Insulation Exhaust Protection Insulation Turbine Protection Insulation Material For High Temperature Corrosive Gas
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Plain Woven Or Customized |
Fireproof Insulation Vermiculite Coated Silica Fabric 400-1200kg/M3
| Nominal Weight: | 620 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 0.914 Meter |
| Nominal Thickness: | 0.68 Mm |
High Temperature Resistance Fire Proof 96% Sio2 High Silica Fabric
| Nominal Weight: | 620 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 0.914 Meter |
| Nominal Thickness: | 0.68 Mm |
High Temperature Resistance Fire Proof 96% Sio2 High Silica Fabric
| Nominal Weight: | 620 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 0.914 Meter |
| Nominal Thickness: | 0.68 Mm |
Custom Safety Emergency Silica Welding Fire Retardant Insulation Fiberglass Fireproof Blanket
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Surface Treatment: | Slicone Coated |
High Temperature Insulation Fabrics For Turbine Blankets In Offshore Project
| Weight: | 600g/sqm |
|---|---|
| Industrial Fire Blanket Roll Width: | 920mm |
| Thickness: | 0.6mm |

