All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ coated industrial fiberglass fabric ] match 945 Products.
Custom-made PU welding curtains and welding blankets For Shipbuilding, Construction, Automotive Parts, Oil Plants
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Surface Treatment: | Slicone Coated |
PU Welding & Fireproof Blankets (Custom-made) for Shipbuilding, Construction, Automotive Parts & Oil Plants
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Surface Treatment: | Slicone Coated |
650 C High Temp Resistant Fire Blanket Material On A Roll 1.4mm Graphite Coated Firestop Fire Blanket Roll
| Nominal Weight: | 1100 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Suntex Industrial Fire Blanket Roll Fire Blanket and Fire Resistant Welding Blanket
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Fire Blanket For Welding & Fire Blanket For House Fire Blanket Material
| Thickness: | 0.2mm~3mm |
|---|---|
| Fire Resistance: | Medium Duty& Thermal Insulation |
| Color: | Grey,white,yellow,or Customized |
Good Abrasion Resistant Fire Blankets Durable Welding Blankets
| Basic Fabric: | HT800 |
|---|---|
| Color: | Grey And Customed Colors |
| Material: | PU Fibreglass |
High Temperature Resistance Large Size Portable Fire Blanket for Emergency and Welding Protection
| Thickness: | 0.4 Mm~3mm |
|---|---|
| Material: | 100% Fiberglass |
| Surface Treatment: | Acrylic Coated |
High Temperature Resistance Large Size Portable Fire Blanket for Emergency and Welding Protection
| Thickness: | 0.4 Mm~3mm |
|---|---|
| Material: | 100% Fiberglass |
| Surface Treatment: | Acrylic Coated |
Best Welding Fire Blanket You Can Find Thermal insulation Fire protection Heat shielding Welding safety
| Alkali Content: | Medium Alkali |
|---|---|
| Technique: | Weaving And Sewing |
| Size: | 1m*1m,1.2m*1.2m,1.2m*1.8m,1.5m*1.5m,1.8m*1.8m,2.0m*2.0m |
1300 Degree High Temperature Resistance Fire Proof 96% Sio2 High Silica Welding Blanket
| Application: | Welding Blanket |
|---|---|
| Treatment: | PU Coated |
| Fire Resistant: | Medium Duty |

