All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ e glass fiberglass fabric ] match 757 Products.
Grey Thermal Fireproof Silicone Rubber Coated Fiberglass Cloth Insulating Heat Resistant Silicone Fiberglass Fabric
| Standing Temperature: | -50℃~ +550℃(1000 ° F) |
|---|---|
| Weight: | 32-34 Oz./Sq.Yd. |
| Thickness: | 0.032 Inches |
PU Coating Fire 7628 Fiberglass Fabric 6.5 OZ For Heat Resistant Curtains
| Weight/Weight Per Sqm/square/Unit Weight/ Total Weight/ Nominal Weight: | 6.5 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width / Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm |
| Nominal Thickness / Standard Thickness / Thickness: | 0.0083 Inch |
Silicone Coated Glass Fibre Fabric For Fireproof Removable Insulation Cover Blanket
| Temperature Resistance: | 550°C(1100°F) |
|---|---|
| Type Fiberglass: | E Glass |
| Weight: | 17.0 Oz./Sq.Yd. |
17.5 Oz. Fire Resistance Silicone Coated Fiberglass Fabric For Welding Curtains And Fire Blanket
| Temperature Resistance: | From -50 C To 550 C |
|---|---|
| Weight: | 17.5 Oz./Sq.Yd. |
| Thickness: | 0.0175 Inches |
Excellent Weathering Resistant Silicone Rubber Coated Glass Fiber Fabric Fireproof Cloth Blanket Roll
| Coating: | One Or Two Side Silicone Rubber |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Grease Resistant Silicone Coated Glass Fibre Fabric For Jacket & Cover
| Maximum Temperature: | 550°C(1100°F) |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Coating: | Silicone Rubber On Two Side Or One Side |
Good Chemical/Heat Resistant Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric Fireproof E-Glass/C-Glass Cloth
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | Twill , Satin, Or Plain |
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
Chemica Resistant Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric Fireproof E-Glass/C-Glass Cloth
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 510 G/sqm |
Durable Silicone Coated Fiberglass Fabric E-Glass High Temperature Resistance Silicone Fiberglass
| Material: | 100% Fiberglass, Silicone |
|---|---|
| Weight: | 17oz / Sqyd |
| Thickness: | 17mils |
Smoke And Fire Curtain Fabrics White Silicone Fiberglass Fabrics
| Weight: | 830g/m2 |
|---|---|
| Thickness: | 0.65mm |
| Color: | White |

