All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ fireproof and waterproof fireproof fiberglass fabric ] match 412 Products.
Telecom Wire Connecting 600C Heat Resistant Fabrics
| Product Name: | 600C Telecom Wire Connecting Heat-shrink Heat Shield Cloth |
|---|---|
| Material: | 100% Fiberglass |
| Yarn Type: | E-Glass |
Professional EN-13501 Certified Fire Curtain Fabric with 550°C Temperature Resistance and 0.6mm Thickness for Fire Protection
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Application: | Fire Protective Roll,Fire Curtain |
| Working Place: | Building,Hospital,Supermarket,meeting Room,Airport |
Factory Direct Sale EN-13501 Certified Fire Smoke Curtain with 550°C Temperature Resistance and 0.6mm Thickness
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Application: | Fire Protective Roll,Fire Curtain |
| Working Place: | Building,Hospital,Supermarket,meeting Room,Airport |
Fireproof Pit Mat Protects Decks and Patio - Oil-Proof & Waterproof Grill Pad for Fire Pit
| Use: | Thermal Insulation |
|---|---|
| Weight: | 1Kg-3Kg |
| Thickness: | 0.8mm~1.5mm, Or Customized |
Fire Pit Mat Stove fire mat Retardant Heat Resistant Ember Mat and Grill mat Absorbent Material Protect Your Deck
| Use: | Thermal Insulation |
|---|---|
| Weight: | 1Kg-3Kg |
| Thickness: | 0.8mm~1.5mm, Or Customized |
Heat Reflective Suntex Fire Pit Mats for Under Fire Pit Mat for Deck, Patio, Grass and Wood, Fire Pit Pad, Fire Mat
| Use: | Thermal Insulation |
|---|---|
| Weight: | 1Kg-3Kg |
| Thickness: | 0.8mm~1.5mm, Or Customized |
Fire Blankets Fire Curtains For Oil And Gas Industry
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Plain Woven |
Thermal Insulation Fireproof Silicone Coated Fiberglass Cloth Roll
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 510 G/sqm |
Fire Pit Mat Fire Detection System Buyer/Supplier Under Grill Mat for Outdoor Grill
| Material: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Weight: | 1Kg-3Kg |
| Thickness: | 0.8mm To 1.5mm |
0.65mm 700℃ Stainless Steel Wire Reinforced Pu Coated Fiberglass Cloth For Fireproof Curtain
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Weight: | 710g/sqm (20.88 Oz./Sq.Yd.) |
| Thickness: | 0.65mm (0.025 Inch) |

