All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ insulation silicone coated fiberglass cloth ] match 1010 Products.
Silicone/rubber coated fabric Polyester High tenacity coated fiberglass fabric
| Coating: | Two Side Silicone Rubber |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Silicone Coated Glass Fabric, Durable, High Tensile Strength, Waterproofing
| Material: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Weave Type: | Twill Woven,plain Woven Or Customized |
| Alkali Content: | Alkali Free |
High Quality Factory Fiberglass Silicone Coated Flame Retardant Fabric for Curtain Roller Blinds
| Coating: | Silicone Rubber On Both Side |
|---|---|
| Temperature Resistance: | From -50 C Degree To 500 C Degree |
| Color: | Blue |
Fire Curtains A Fire Protective Silicon Rubber Coated Fiberglass Fabric
| Base Material: | S.S Wire Reinforced Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Yarn Type: | E-Glass |
Fireproof Fiberglass Cloth Coated Silicone Rubber For Welding Fire Blanket
| Color: | Red |
|---|---|
| Maximum Temperature: | 550°C(1100°F) |
| Weight: | 580 G/sqm(17 Oz./Sq. Yd.) |
Fire Resistant Fiberglass Fabric High Temperature Fiberglass Cloth Silicone Textile
| Weight: | 17oz / Sqyd |
|---|---|
| Thickness: | 17mils |
| Color: | Red Or Grey |
Silicone Rubber PU Vermiculite Graphite Acrylic Calcium Silicate Al-Foil Coated Fiberglass Silica Cloth Fabric
| Weight: | 17oz / Sqyd |
|---|---|
| Thickness: | 17mils |
| Color: | Red Or Grey |
High Durability Silicone Coated Glass Fabric For Thermal Insulation
| Material: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Weave Type: | Twill Woven,plain Woven Or Customized |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Fiber Glass Anti Fire Curtain Material PU Silicone Coated Fire Resistant Fiberglass Fabric
| Weight: | 17oz / Sqyd |
|---|---|
| Thickness: | 17mils |
| Color: | Red Or Grey |
Good Supplier Fire Resistant Silicone Coated Fiberglass High Temperature Resistance E-Glass Silicone Fiberglass Cloth
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Weave Type: | Twill , Satin, Or Plain, Etc |
| Alkali Content: | Alkali Free |

