All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ insulation silicone coated fiberglass cloth ] match 1010 Products.
Good Supplier Fire Resistant Silicone Coated Fiberglass High Temperature Resistance E-Glass Silicone Fiberglass Cloth
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Weave Type: | Twill , Satin, Or Plain, Etc |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Coated Fiberglass Fabric Silicone Coated Temperature resistance from approx. –50 ℃ to approx. +250 ℃
| Width: | 0.8m To 2m, Or Customized |
|---|---|
| Color: | Grey, Silver Grey, Red, Black, White, Green, Blue, Yellow, Etc. |
| Brand: | Suntex |
Satin Weave Fireproof Silicone Rubber Coated Impregnated Fiberglass Cloth
| Coating: | Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weight: | 960gsm |
| Thickness: | 0.72mm |
Insulation Fabric Silicone Fiberglass Cloth For Thermal Insulation Covers
| Temperature Resistance: | 550°C(1100°F) |
|---|---|
| Type Fiberglass: | E Glass |
| Weight: | 17.0 Oz./Sq.Yd. |
Good mechanical properties Silicone Coating Fabric For High Temperature Removable Pads
| Basic Fabric: | Satin Weaved Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Two Sides Silicone Rubber |
| Weight: | 1156gsm(34oz /sqyd) |
3732 Red Thermal Insulation Fabric Fireproof Fiberglass Cloth Silicone Rubber Coating
| Weight: | 590 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.45 Mm |
| Color: | Red |
Weather And Abrasion Resistant Fiberglass Cloth For Floating Roof Tank Seal
| Product Name: | Fiberglass Cloth For Floating Roof Tank Seal |
|---|---|
| Material: | Coated Fiberglass Fabric |
| Yarn Type: | E-Glass |
China Factory Direct Supply High Temperature Insulation Fiberglass Cloth
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 580 G/sqm |
Fire Retardant Silicone Coated Fiberglass Fabric With Enhanced Durability High Temperature Silicone Fiberglass Cloth
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber, Or No Coating |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
Double Sided Fireproof Silicone Fiberglass Cloth with 1 / 1.2 / 1.5 meter Width and 50 m / 100 m Roll Length
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |

