All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ insulation silicone coated fiberglass cloth ] match 985 Products.
Customized Colored Silicone Fiberglass Fabric Fireproof High Temperature Thermal Insulation Silicone Coated Fabric Cloth
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Flame-Retardant Silicone-Impregnated Glass Fiber Fabric – Water-Resistant & Corrosion-Resistant, Available in 50m/100m Rolls
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
SUNTEX 1 Yard 18oz Fiberglass Cloth Heat Resistant For Fire Blanket Flame Resistant Door
| Unit Weight: | 18 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1 Yard |
| Standard Thickness: | 0.025 Inch Fiberglass Cloth |
Silicone Fiberglass Fabric For Exhaust Protection Covers Equipment Protection Covers Turbine Protection Covers
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 510 G/sqm |
Fire Resistant Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric For Smoke Detector
| Temperature Resistance: | 550°C(1100°F) |
|---|---|
| Type Fiberglass: | E Glass |
| Weight: | 17.0 Oz./Sq.Yd. |
Heat Guard Fiberglass Insulation Cover For Insulation Of Flanges And Pipes thermal insulation fabric
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |
Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric Heavy-duty Insulation Material Withstand Temperatures Up To 550°C
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Fire Resistance: | Medium Duty& Thermal Insulation |
| Thickness: | 0.4 Mm To 3mm |
Anti-Corrosion and Fireproof Silicone Fabric Corrosion&Fire Resisting Silicone Coated Fiberglass Cloth Composite Material
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Waterproof Pu Coated Glass Fibre Fabric for Extremely High Temperature Protect
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |
Heat Resistance Excellent Coating high temperature silicone cloth for Fire Protection Apron Flame Resistant
| Maximum Temperature: | -50℃~ +550℃ |
|---|---|
| Color: | Silver Grey |
| Type Fiberglass: | E Glass |

