All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ insulation silicone coated fiberglass cloth ] match 1015 Products.
Heat Resistance Excellent Coating high temperature silicone cloth for Fire Protection Apron Flame Resistant
| Maximum Temperature: | -50℃~ +550℃ |
|---|---|
| Color: | Silver Grey |
| Type Fiberglass: | E Glass |
Silicone Coated Glass Fibre Fabric For Fireproof Removable Insulation Cover Blanket
| Temperature Resistance: | 550°C(1100°F) |
|---|---|
| Type Fiberglass: | E Glass |
| Weight: | 17.0 Oz./Sq.Yd. |
Fiberglass Manufacture Silica Coated Cloth Fabric Fiber Glass Material
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.65mm |
Expansion Joints 0.4mm Silicone Coated Glass Fiber Fabric
| Coating: | Two Sided Silicone Rubber |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Durable High Temperature Fiberglass Cloth with 1000°C Heat Resistance and Vermiculite Coating for Chemical Resistant Fire Barrier Applications
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.65mm |
0.85mm White Silicone Coated Fabric For Fire Curtain System E 120 Fire Protection
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Yarn Tape: | E-glass |
Heat Insulation Silicone Fiberglass Cloth High Temperature High Silica Cloth
| Material: | 100% Fiberglass, Silicone |
|---|---|
| Weight: | 17oz / Sqyd |
| Thickness: | 17mils |
Best Selling Fireproof Thermal Insulation Silicone Rubber Coated Fabric
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Silicone Coated Glass Fiber Fabric for Insulation Cover Insulation Pad Industrial Thermal Cover
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric For Removable Insulation Jacket And Cover
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |

