All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ insulation silicone coated fiberglass cloth ] match 992 Products.
High Temperature Resistance Alkali Free 600gsm Silica Coated Fiberglass Fabric for Expansion Joints
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Weave Type: | 8H Satin |
Fabric Expansion Joint Cloth with 1700 Celsius Temperature Resistance, 600gsm Weight, and Alkali Free High Silica Fabric
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Weave Type: | 8H Satin |
Vermiculite Coated Fiberglass Fabric for Thermal insulation covers
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Plain Woven Or Customized |
1.4mm Thermal Insulation Flame Retardant Fabric 700 C Degree Heat Protection
| Wieght: | 1100 G/M2 |
|---|---|
| Thickness: | 1.5 Mm Thickness |
| Width: | 1.5 Meter Or OEM |
Good anti-abrasion, PTFE Coated Fiberglass Fabric
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
Fire Resistant Vermiculite Coated Fiberglass Fabric For High Temperature Insulation
| Nominal Weight: | 620 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 0.914 Meter |
| Nominal Thickness: | 0.68 Mm |
PTFE Coated Fiberglass Fabric Dust Lagging Smoke curtain Reusable thermal insulation cover Therma
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
Heat Insulation Pillow 0.5mm PTFE Coated Glass Fibre Fabric
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | 250C Degree |
| Weight: | 580 G/sqm |
Heat Retardant Door PTFE Coated Fiberglass Fabric for Smoke curtain and fire cutain
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
M0 Fire Proof PU Coated Fiberglass Fire Retardant Cloth 4H Satin For Flexible Expansion Joint
| Weight/Weight Per Sqm/square/Unit Weight/ Total Weight/ Nominal Weight: | 13.5 Oz/sq.y Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.017inch |

