All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ insulation silicone coated fiberglass cloth ] match 992 Products.
Thermal Insulation Fireproof Fiberglass Silicone Rubber Fabric For Welding Protection
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 510 G/sqm |
0.4mm High Temperature Resistant Silicone Rubber Coated Welding Protective Clothing
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 580 G/sqm |
Aluminum foil fiberglass material Heat Reflecting fiberglass fabric aluminum foil coating
| Color: | Silver |
|---|---|
| Application: | Fittings And Flange Covers |
| Weight: | 450g/sq.mtr |
Factory Industrial Expanded Texture Fiberglass Fabric Cloth Fire Blanket Specification
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 580 G/sqm |
Factory Industrial Expanded Texture Fiberglass Fabric Cloth Fire Blanket Specification
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 580 G/sqm |
High Silica Fabric Silicone/PU/Vermiculite/Acrylic/Coated Silica Fiberglass Fabric High Quality Silica Products
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 580 G/sqm |
550 Degree High Temperature Resistance Fire Proof Safety Welding Protection Fiberglass Fire Blanket
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
High Temperature Resistance Alkali Free 600gsm Silica Coated Fiberglass Fabric for Expansion Joints
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Weave Type: | 8H Satin |
Heat Insulation Exhaust Protection Insulation Turbine Protection Insulation Material For High Temperature Corrosive Gas
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Plain Woven Or Customized |
Fire Pit Mat Stove fire mat Retardant Heat Resistant Ember Mat fire resistant cloth resistant materials
| Use: | Thermal Insulation |
|---|---|
| Weight: | 1Kg-3Kg |
| Thickness: | 0.8mm~1.5mm, Or Customized |

