All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ insulation silicone coated fiberglass cloth ] match 985 Products.
PTFE Coated Fiberglass Fabric Mainly used in the fields of fire prevention and thermal isolation
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
Two Sided Vermiculite Coated Fiberglass Fabric For Expansion Joints
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
Heat Insulation Customized Fire Retardant PTFE Coated Fiberglass Heat Resistant
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | 250C Degree |
| Weight: | 580 G/sqm |
Heat Resistant Silicone Rubber Coated Glass Fibre Fabric High Strength Fibreglass Fabric
| Maximum Temperature: | 550°C(1100°F) |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Coating: | Silicone Rubber On Two Side Or One Side |
High Temperature Resistant High Silica Fiberglass Cloth
| Nominal Weight: | 620 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 0.914 Meter |
| Nominal Thickness: | 0.68 Mm |
Vermiculite Silica Coated Fiberglass Fabric 1200°C Heat Resistant
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric For Fabric Flexible Connectors
| Weight/Weight Per Sqm/square/Unit Weight/ Total Weight/ Nominal Weight: | 13.5 Oz/sq.y Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.017inch |
550°C Heat Resistant Acrylic Coated Fiberglass Welding Blanket Roll with Customizable Sizes
| Thickness: | 0.4 Mm~3mm |
|---|---|
| Material: | 100% Fiberglass |
| Surface Treatment: | Acrylic Coated |
Vermiculite Coated Silica High Temperature Fiberglass Cloth Working Temperature 1100C
| Nominal Weight: | 620 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 0.914 Meter |
| Nominal Thickness: | 0.68 Mm |
Vermiculite Coated Fiberglass Fabric for fire and welding blanket
| Nominal Weight: | 620 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 0.914 Meter |
| Nominal Thickness: | 0.68 Mm |

