All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ insulation silicone coated fiberglass cloth ] match 1008 Products.
Vermiculite Coated Silica High Temperature Fiberglass Cloth Working Temperature 1100C
| Nominal Weight: | 620 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 0.914 Meter |
| Nominal Thickness: | 0.68 Mm |
Vermiculite Coated Fiberglass Fabric for fire and welding blanket
| Nominal Weight: | 620 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 0.914 Meter |
| Nominal Thickness: | 0.68 Mm |
Vermiculite Silica Coated Fiberglass Fabric 1200°C Heat Resistant
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
Vermiculite Coated Fiberglass Welding Blanket 1200°C Heat Resistant
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
Vermiculite Silica Coated Fiberglass Fabric 1200°C Welding Blanket
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
Corrosion and oil resistance Black Neoprene Coated Fiberglass Chemical Resistant Fabric Or Tape To Mid - East
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 540 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 500 G/sqm |
| Thickness: | 0.35 Mm |
Petroleum Platform Fireproof 620g/sqm Heat Insulation Curtain
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Plain Woven Or Customized |
1000ºF Heat Resistance Thermal Insulation Fabric For Pipe Reparing Rewettable Fiberglass Lagging
| Weight: | 530 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.58 Mm |
| Color: | White |
Thermal Insulation Fireproof Silicone Coated Glass Fabric For Fire Covers
| Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Fiberglass Cloth Width: | 920mm |
| Thickness: | 1.25mm |
1.25mm Fire Protection High Temperature Fiberglass Cloth Silicone Coated
| Nominal Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Nominal Width: | 920mm |
| Nominal Thickness: | 1.25mm |

