All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ insulation silicone coated fiberglass cloth ] match 917 Products.
High Silica Fiberglass Fabric Coated Silicone / PU / Acrylic / Vermiculite Heat Resiatant
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 510 G/sqm |
Glass Fiber Fabric With Red Silicone Rubber Coated On Both Side
| Coating: | Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weight: | 960gsm |
| Thickness: | 0.72mm |
Standard Emergency Fire Retardant Protection Heat Insulation Fiberglass Fire Blanket
| Thickness: | 0.4 Mm~3mm |
|---|---|
| Material: | 100% Fiberglass |
| Technique: | Weaving And Sewing |
High Temperature Fiberglass High Silica Glass Fiber Fabric For Not Burning
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Yarn Type: | E-glass |
Welding Blanket High Temperature Resistance Fire Blanket for Emergency Rescue
| Thickness: | 0.4 Mm~3mm |
|---|---|
| Material: | 100% Fiberglass |
| Technique: | Weaving And Sewing |
Home Safety Emergency Fire Protection Fire Blankets Fiberglass Welding Blankets
| Thickness: | 0.4 Mm~3mm |
|---|---|
| Material: | 100% Fiberglass |
| Surface Treatment: | Acrylic Coated |
Fire Extinguishing Blanket Kitchen Household Thickened Fire Blanket Escape Glass Fiber Fire Blanket
| Thickness: | 0.2 Mm~3mm |
|---|---|
| Material: | PU Fibreglass |
| Surface Treatment: | PU Coated |
Fire Extinguishing Blanket Kitchen Household Thickened Fire Blanket Blanket Kitchen Fire Blanket Fire Suppression
| Thickness: | 0.2 Mm~3mm |
|---|---|
| Material: | PU Fibreglass |
| Surface Treatment: | PU Coated |
32 Oz High Temperature Fabric Silicone Fiberglass Fabric For safety curtains automatic fire curtain
| Temp. Resistance: | From -50 C To 550 C |
|---|---|
| Weight: | 32oz / Sqyd |
| Thickness: | 35mils |
Thermal Insulation Silica Fabric High Temperature Resistant
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Weave Type: | 8H Satin |

