All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ thermal insulation fabric for jackets ] match 605 Products.
Fabric Expansion Joint Cloth with 1700 Celsius Temperature Resistance, 600gsm Weight, and Alkali Free High Silica Fabric
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Weave Type: | 8H Satin |
High Temperature Resistance Alkali Free 600gsm Weight Fabric Expansion Joint Cloth for Durable Fire and Heat Resistant Solutions
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Weave Type: | 8H Satin |
SUNTEX One Side Silicone Coated Fiberglass Cloth Steam Pipe Insulation Material
| Coated Fiberglass Cloth Weight: | 510 G / M2 |
|---|---|
| Thickness: | 0.43 Mm OEM |
| Color: | Grey, Silver Grey, Red, Black, White, Green, Blue, Yellow, Etc. |
Non Stick 0.016 Inch PTFE Coated Fiberglass Cloth Electric Insulation
| Name: | PTFE Coated Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Fiberglass fabrics with silicone rubber coating high temperature for Insulation cover insulation blanket insulation jack
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | Twill , Satin, Or Plain |
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
Leading manufacturer of components Silicone Coated Fiberglass Fabricfor removable insulation blankets
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | Twill , Satin, Or Plain |
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
One Side Silicone Coated Fiberglass Cloth Steam Pipe Insulation Material
| Coated Fiberglass Cloth Weight: | 510 G / M2 |
|---|---|
| Thickness: | 0.43 Mm OEM |
| Color: | Grey, Silver Grey, Red, Black, White, Green, Blue, Yellow, Etc. |
Flame Resistance PTFE Coated Fiberglass Fabric 17OZ Thermal Insulation Shell Fibreglass Cloth Roll
| Unit Weight: | 17oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016inch |
High Performance Fabric Fiberglass Fabric with Silicone Coated for Fire and smoke curtain
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | Twill , Satin, Or Plain |
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |

