All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 990 Products.
17 Oz 16 Mil 1000°F Heat Resistant Welding Blanket Fireproof Welding Curtain for Sparks and Slag Protection
| Material: | Acrylic Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Fabric Weight: | 17 Oz./sqyd (580 Gm/sq.m) |
| Color: | Salmon |
17 Oz Salmon Welding Blanket with 16 Mil Thickness and High Temperature Resistance
| Material: | Acrylic Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Fabric Weight: | 17 Oz./sqyd (580 Gm/sq.m) |
| Color: | Salmon |
Black Fire Retardant Blanket Glass Fiber Roll Compenstor Cloth 1.2mm Thermal Insulation Roll
| Weight: | 1100g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 1.2mm |
High Temperature Heat Insulation Fire Proof Silica Glass Fiber Blanket
| Unit Weight: | 18 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1 Yard |
| Standard Thickness: | 0.025 Inch Fiberglass Cloth |
Suntex Industrial Fire Blanket Roll Fire Blanket Emergency Fire Blanket for Home safety
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Suntex Industrial Fire Blanket Roll Fire Blanket and Fire Resistant Welding Blanket
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
18oz Silica 0.6mm Industrial Fire Blanket Roll Safety Cloth For Fire Barrier Thermal Insulation Jacket
| Weight: | 600g/sqm |
|---|---|
| Industrial Fire Blanket Roll Width: | 920mm |
| Thickness: | 0.6mm |
650 C High Temp Resistant Fire Blanket Material On A Roll 1.4mm Graphite Coated Firestop Fire Blanket Roll
| Nominal Weight: | 1100 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Fire Blankets Fire Curtains For Oil And Gas Industry
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Plain Woven |
Fire Pit Mat Grill Mat Protect Your Deck, Patio, Lawn or Campsite from Popping Embers
| Material: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Weight: | 1Kg-3Kg |
| Thickness: | 0.8mm To 1.5mm |

