All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant coated fiberglass fabric ] match 854 Products.
PTFE Coated Fiberglass Fabric With Excellent Abrasion Resistance Tensile Strength
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
560g Silicone Cloth Fire Resistance Coating Fiberglass Fabric for Fireproof Curtain
| Material: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Coating: | Two Side Slicone Coated |
| Alkali Content: | Alkali Free |
PU Coated Fiberglass Fabric with 460 g/sqm Weight 0.41 mm Thickness and 1800°C Resistance
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
Chemical Resistant Non Stick Adhesive PTFE Coated Fiberglass Fabric For Packaging Industry Baking
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm |
| Thickness: | 0.43mm |
Silicone coated fiberglass fabric silicon rubber coated fiberglass cloth
| Material: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Coating: | Two Side Slicone Coated |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Blue Silicone Coated Fiberglass Fabric for Welding protection, thermal insulation, expansion joint, etc
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Weave Type: | Twill Woven |
Fireproof Silicone Coated Fiberglass Fabric For Insulation Mattress Blanket Jacket Cover
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Weave Type: | Twill Woven |
Black 600C PU Coated Fiberglass Fabric Insulating Properties
| Name: | PU Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Unit Weight: | 13.5 Oz/sq.y |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |
Fireproof Silicone Coated Fiberglass Fabric for Insulation Mattress,Blanket, Jacket,cover
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Weave Type: | Twill Woven |
Silicone Coated Fiberglass Fabric For High Temperature Removable Jackets, Valve Covers
| Material: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |

