All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant industrial fabric ] match 394 Products.
Awesome Abrasion Resistance PTFE Coated Fiberglass Fabric Anti Abrasion
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm |
| Thickness: | 0.43mm |
High Temperature Fiberglass Cloth Fire Resistant Fabric with 750℃ Temperature Resistance and Excellent Abrasion Resistance in Black Plain Weave
| Unit Weight: | 28.82oz/sqy Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm 2000mm |
| Standard Thickness: | 0.039 Inch |
Abrasion Resistant PU Coated Fiberglass Fabric with Oil and Solvent Resistance in 1m to 1.55m Width
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
Fireproof Welding Blanket with Texturized Fiberglass Cloth and Abrasion Resistant Polyurethane Coating in 1m to 1.55m Width
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
Heat Resistant and Abrasion Resistant PU Coated Fiberglass Fabric with 1m to 1.55m Width for Fireproof Applications
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
Black Graphite Coated High Temperature Fiberglass Cloth with 750℃ Temperature Resistance and Abrasion Resistant Properties
| Unit Weight: | 28.82oz/sqy Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm 2000mm |
| Standard Thickness: | 0.039 Inch |
1.0mm 30oz Fire Resistant Fiberglass Fabric Flame Retardant Smoke Curtain
| Color: | Golden Fire Resistant Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Application: | Smoke Curtain,welding Protection |
| Width: | 183cm |
Abrasion And Chemical Resistance Fiberglass Fabric For Floating Roof Tank Seals
| Product Name: | Fiberglass Fabric For Floating Roof Tank Seals |
|---|---|
| Material: | Coated Fiberglass Fabric |
| Yarn Type: | E-Glass |
Good Abrasion Resistance PU Coated Fiberglass Fabric Flame Retardant Waterproof
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |
The silicone coating makes the cloth waterproof, oil proof, corrosion and abrasion resistance, smoke and gas sealing
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | Twill , Satin, Or Plain |
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |

