All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant industrial fabric ] match 394 Products.
Heat Resistant Welding Blanket with Twill Weave and Oil Solvent Resistant 1m to 1.55m Width PU Coated Fiberglass Fabric
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
Dual-Side PU-Coated Fiberglass Fabric | Fire Resistant, 1800°C Rated | Custom Widths
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
Fire-Retardant Oil-Solvent Resistant Fiberglass Fabric: High-Strength PU-Coated
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
Industrial PTFE Coated Fiberglass Fabric with High Fire Resistance, Easy Fabrication, and 550℃ Temperature Resistance for Thermal Protection
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
Soft and Durable PTFE Coated Fiberglass Fabric with Fire Resistance, Easy Fabrication and 550℃ Temperature Resistance for Industrial Covers
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
30oz Weave - Lock Fire Resistant Fiberglass Fabric Flame Resistant Fabric 550C
| Color: | Black |
|---|---|
| Application: | Welding Barriers |
| Thickness: | 0.043'' |
Waterproof PU Flame Resistant Industrial Fiberglass Products Cloth Tape Material Fiberglass Fabric
| Weight: | 220g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000mm |
| Thickness: | 0.21mm |
Heat Resistant Fiberglass Fabric Heat Resistant Cloth High Temperature Cloth
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Yarn Type: | E-glass |
Fiberglass Welding Blanket Fireproof 550C Heat Resistant Industrial Mat
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Fire Resistance: | Medium Duty& Thermal Insulation |
| Thickness: | 0.4 Mm To 3mm |
Fiberglass Welding Blanket Fireproof 550C Heat Resistant Industrial Mat
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Fire Resistance: | Medium Duty& Thermal Insulation |
| Thickness: | 0.4 Mm To 3mm |

