All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant industrial fabric ] match 394 Products.
PU Coated Fiberglass Fabric Welding Blanket with 460 g/sqm Weight 0.41 mm Thickness and Multiple Width Options
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
Ultimate Heat Protection PU Coated Fiberglass Fabric Withstands 1800°C M0 Approvals and 1m to 1.55m Width
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
PU Coated Fiberglass Fabric Welding Blanket with Heat Shield for Brazing in Multiple Widths 1m to 1.55m
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
Fire Retardant PU Coated Fiberglass Fabric 460 g/sqm 0.41 mm for Air Ducts and Welding Blankets
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
High Temperature Fiberglass High Silica Glass Fiber Fabric For Not Burning
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Yarn Type: | E-glass |
PTFE Coated Fiberglass Fabric Mainly used in the fields of fire prevention and thermal isolation
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
Thermal Insulation PTFE Coated Fiberglass Fabric Easy to clean all kinds of grease, stains or other attachments on its
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
Easy To Be Sewn Fabricated PTFE Coated Fiberglass Fabric For Thermal Insulation
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
800C Degree Stainless Steel Wire Fiberglass Fabric Roll For Thermal Insulation Mattress
| Weight: | 1250 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 1.4 Mm |
| Color: | Grey |
Good Abrasion Resistant Fire Blankets Durable Welding Blankets
| Basic Fabric: | HT800 |
|---|---|
| Color: | Grey And Customed Colors |
| Material: | PU Fibreglass |

