All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant industrial fabric ] match 414 Products.
Durable 460 g/sqm 0.41 mm Fireproof Fiberglass Welding Blanket with High Temperature Resistance
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
Fire Retardant PU Coated Fiberglass Fabric 460 g/sqm 0.41 mm for Air Ducts and Welding Blankets
| Weight: | 460 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.41 Mm |
| Color: | Blue / Black |
Industrial Grade PTFE Coated Fiberglass Fabric with 550℃ Temperature Resistance, Silver Grey Color, and 4H Satin Weave
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
24oz Twill Weave Fire Resistant Acrylic Coated Fiberglass Fabric Welding Protection
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Treatment: | Black Acrylic Coated |
| Application: | Welding Protection |
Chemical Resistant PTFE Coated Fiberglass Fabric 0.43mm Flame Resistant Barrier
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm |
| Thickness: | 0.43mm |
High Temperature Fiberglass High Silica Glass Fiber Fabric For Not Burning
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Yarn Type: | E-glass |
Satin Weave Polyurethane Coated Fiberglass Fabric for Fabric expansion joint
| Weight: | 460g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.4mm |
PTFE Coated Fiberglass Fabric Mainly used in the fields of fire prevention and thermal isolation
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
High-temperature/heat Resistant, Fireproof, Thermal Insulation PTFE Coated Fiberglass Fabric
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
Thermal Insulation PTFE Coated Fiberglass Fabric Easy to clean all kinds of grease, stains or other attachments on its
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |

