All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ abrasion resistant industrial fabric ] match 394 Products.
Insulator Glass Fiber Felt – Fireproof, Insulation, Suitable for High Temperatures & Beyond
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Thickness: | 25mm Or Customized |
| Width: | 1m Or Customized |
Industry Glass Fibre Cloth Fabric With Silicon Coating For Welding Curtain
| Weight: | 560g/sqm |
|---|---|
| Glass Fibre Cloth Fabric Thickness: | 0.4 Mm |
| Color: | Silver Grey |
Fire Resistant Fiberglass Cloth For Oil Tank Suspended Roof
| Product Name: | Fiberglass Cloth For Oil Tank Suspended Roof |
|---|---|
| Material: | Coated Fiberglass Fabric |
| Yarn Type: | E-Glass |
Oustanding Chemical Resistance Silicone Coated Glass Fibre Fabric for Fireproof Removable Insulation Jacket
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Weight: | 1120gsm |
| Thickness: | 0.95mm |
Colored Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric Alkali Free Fireproof
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Weight: | 1120gsm |
| Thickness: | 0.95mm |
Stainless Steel Wire Reinforced Fiberglass Cloth With PU Coating 0.7mm For Fire Blanket Smoke Curtains
| Total Weight/ Nominal Weight: | 690g/sqm |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1200mm 1520mm |
| Nominal Thickness: | 0.7mm Fiberglass Fabric |
1.3mm Industrial Fire Blanket Roll Vermiculite Glassfiber Cloth 800 C Heat Resistant Fiberglass Welding Blanket Roll
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Suntex Industrial Fire Blanket Roll Fire Blanket and Fire Resistant Welding Blanket
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Suntex Industrial Fire Blanket Roll Fire Blanket Emergency Fire Blanket for Home safety
| Nominal Weight: | 1070 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Nominal Thickness: | 1.4mm |
Silicone Rubber Coated Fiberglass Cloth Heavy Duty Fireproof Welder Blanket For Industrial,Camping,Smokers And Grills
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 730 G/sqm OEM |
| Thickness: | 0.53 Mm OEM |

