All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ acrylic coated fiberglass fire retardant fabric ] match 98 Products.
Fiberglass Fireproof Retardant Heavy Duty Welding Fiber Glass Camping Welding Blankets Cutains and Screens
| Alkali Content: | Medium Alkali |
|---|---|
| Technique: | Weaving And Sewing |
| Size: | 1m*1m,1.2m*1.2m,1.2m*1.8m,1.5m*1.5m,1.8m*1.8m,2.0m*2.0m |
Welding Fire Blanket Protection Industrial Fire Resistant Blanket Spark Protection Heavy-Duty Fire Blanket
| Alkali Content: | Medium Alkali |
|---|---|
| Technique: | Weaving And Sewing |
| Size: | 1m*1m,1.2m*1.2m,1.2m*1.8m,1.5m*1.5m,1.8m*1.8m,2.0m*2.0m |
Smoke Curtain Fire Resistant Fiberglass Fabric 0.8mm Acrylic Coated Fireproof Material
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Treatment: | Acrylic Pregnated |
| Application: | Smoke Curtain |
Fire Blankets Fire Curtains For Oil And Gas Industry
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Plain Woven |
2.5mm Flame Retardant High Temperature Fiberglass Cloth 66OZ Graphite Coated Fiberglass Fabric Roll
| Unit Weight: | 66 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1550mm |
| Standard Thickness: | 0.098 Inch |
Abrasion Resistance Ptfe Fiberglass Cloth Chemical Resistant Waterproof For Oil And Gas Pipe Wrapping
| Weight: | 580 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Color: | Grey |
Good Corrosive fireproof Fiberglass Fabric Acid And Alkali Resistant Glass Fiber Cloth
| Alkali Content: | Medium |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Coating: | Acylic |
Good anti-abrasion, PTFE Coated Fiberglass Fabric
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
Abrasion Resistant PTFE Coated Fabric High Temperature Resistant
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.43mm |
High Temperature Insulation Fiberglass Fabrics Cloth For Welding Blanket
| Thickness: | 0.4 Mm~3mm |
|---|---|
| Material: | 100% Fiberglass |
| Surface Treatment: | Acrylic Coated |

