All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ e glass fiberglass fabric ] match 757 Products.
Impregnated Silicone Rubber Coated Fiberglass Cloth/fabric For Expansion Joint/curtain
| Weight/Weight Per Sqm/square/Unit Weight/ Total Weight/ Nominal Weight: | 13.5 Oz/sq.y Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.017inch |
Silicone Coated Fiberglass Flame Resistance Fabric For Welding Protection
| Product Name: | Twill Woven 0.4mm Silicone Rubber Coated Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Material: | Fiberglass |
| Keyword: | 0.4mm Silicone Coated Fiberglass Fabric |
High Temperature Thermal Insulation Silicone Glass Fabric Cloth For Welding Protection,Fire Curtains
| Material: | Glass Fibre Fabric |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Yarn Tape: | E-glass |
Silicone Coated Fiberglass for expansion joints
| Product Name: | Twill Woven 0.4mm Silicone Rubber Coated Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Material: | Fiberglass |
| Keyword: | 0.4mm Silicone Coated Fiberglass Fabric |
Fireproof High Silica Fiberglass Cloth with High Tensile Strength and Durable Silicone Rubber Coating
| Base Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Customized |
Custom Color Silicone Rubber Coated Fabric - Abrasion & UV Resistant High Silica Fiberglass Cloth
| Base Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Customized |
37 Oz. Fireproof Silicone Impregnated Fiberglass Fabric For Insulation Blankets And Welding Curtains
| Standing Temperature: | -50℃~ +550℃(1000 ° F) |
|---|---|
| Weight: | 37 Oz./Sq.Yd. +/-10% |
| Thickness: | 0.036 Inches |
Heat Resistance Excellent Coating silicon coated fiber glass for Industrial Thermal Cover
| Maximum Temperature: | -50℃~ +550℃ |
|---|---|
| Color: | Silver Grey |
| Type Fiberglass: | E Glass |
Smoke Curtain Fire Curtain Fabric Fire Resistant Silicone Coated Fiberglass Fabric
| Material: | Glass Fibre Fabric |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Yarn Tape: | E-glass |
Silicone Coated Fiberglass Cloth For Welding Curtains Global Fiberglass Products Manufacturer Community
| Standing Temperature: | -50℃~ +550℃(1000 ° F) |
|---|---|
| Weight: | 32-34 Oz./Sq.Yd. |
| Thickness: | 0.032 Inches |

