All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ e glass fiberglass fabric ] match 757 Products.
Flame Retardant Woven Fiberglass fiber mesh tape is great for Pipe Winding, Seams, Crack, Boat, Molding
| Application: | Heat Tthermocovers |
|---|---|
| Weight: | 6OZ |
| Working Temperature: | 1000 F |
Thermal Insulation Cover Blankets Mattress Pads Fiberglass Heat Shield
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Fiberglass Removable Thermal Insulation Covers For Cover Valves, Instrumentation Panels, Flanges & Pipeline
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Removable Insulation Jacket Insulation Cover with Temperature Resistance high temperature fiberglass cloth
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Both Side Silicone Rubber Fiberglass Fabric Expansion Joint Cloth Water And Heat Resistant
| Weight: | 15 OZ/y2 |
|---|---|
| Thickness: | 0.4 Mm |
| Fiberglass Cloth Color: | Grey |
960 G/sqm Red Silicone Coated Fiberglass Fabric For Heat And Cold Insulation
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Both Side Silicone Coated Fiber Glass Cloth |
| Alkali Content: | Alkali Free |
High Temperature Cloth PU Coated Duct Cloth Fabric Fire Barrier 0.21mm Red Fire Retardant
| Weight: | 220g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000mm |
| Thickness: | 0.21mm |
Fireproof Curtains PU Coated Glass Fibre Fabric For Air Distribution System 0.41mm
| Unit Weight: | 13.5 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1550mm |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |
Medium Duty Safety Blanket Thermal Reflective Fabric Fire / Flame / Spark Resistant
| Weight: | 560 G/M2 |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Color: | Silver Grey |
Stainless Steel Wire Reinforced Fiberglass Cloth With PU Coating 0.7mm For Fire Blanket Smoke Curtains
| Total Weight/ Nominal Weight: | 690g/sqm |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1200mm 1520mm |
| Nominal Thickness: | 0.7mm Fiberglass Fabric |

