All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ e glass fiberglass fabric ] match 735 Products.
Professional EN-13501 Certified Fire Curtain Fabric with 550°C Temperature Resistance and 0.6mm Thickness for Fire Protection
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Application: | Fire Protective Roll,Fire Curtain |
| Working Place: | Building,Hospital,Supermarket,meeting Room,Airport |
Custom Thermal Insulation Jacket 1000°C Resistance 25-100mm Thick
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Custom Thermal Insulation Jacket 1000C Resistance 25-100mm Thickness
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Custom Thermal Insulation Jacket Heat-insulating Jackets & Removable Cover Systems
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Custom Thermal Insulation Jacket 1000°C Resistance 25-100mm Thickness
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
18oz Silica 0.6mm Industrial Fire Blanket Roll Safety Cloth For Fire Barrier Thermal Insulation Jacket
| Weight: | 600g/sqm |
|---|---|
| Industrial Fire Blanket Roll Width: | 920mm |
| Thickness: | 0.6mm |
Calcium Silicate-Treated High-Temperature Fiberglass Cloth: Durable & Flexible for Equipment Covers
| Coating: | Calcium Silicate |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Weight: | 1200gsm To 1500gsm |
High Temperature Fiberglass Cloth Black Graphite Coated Fabric with Fire Resistance and Abrasion Properties for Fire Control Systems
| Unit Weight: | 28.82oz/sqy Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm 2000mm |
| Standard Thickness: | 0.039 Inch |
Custom-made PU welding curtains and welding blankets For Shipbuilding, Construction, Automotive Parts, Oil Plants
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Surface Treatment: | Slicone Coated |
Custom-made PU Welding & Fireproof Blankets For Shipbuilding, Construction, Automotive Parts, Oil Plants
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Surface Treatment: | Slicone Coated |

