All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ e glass fiberglass fabric ] match 752 Products.
3. High-Temperature Fiberglass Cloth Thermal Sheath (78OZ) – Graphite-Coated Heat Shield
| Unit Weight: | 78oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1550mm |
| Standard Thickness: | 0.102inch |
1.3mm Bulk Woven Fiberglass Cloth Heat Insulation Roll Engine Exhaust Pipe Covers
| Application: | Engine Exhaust Pipe Covers |
|---|---|
| Weight: | 1000g/sq.mtr |
| Working Temperature: | 550 C |
PU Coated Welding Fabric Expansion Joint Cloth 13.5OZ For Duct Connect
| Total Weight: | 13.5 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1300mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |
High Silica Fiberglass Cloth Heat Resistant 18OZ Silica Cloth Smoke Door Heat Insulation Pad
| Unit Weight: | 18oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1yard |
| Standard Thickness: | 0.024inch |
1200g Silca High Temperature Fiberglass Cloth 12H Satin For Welding Protection Blanket
| Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Width: | 920mm |
| Thickness: | 1.3mm |
0.43mm PU Coated Fire Curtain Fabric Black For Air Distribution Ducts
| Unit Weight: | 14.5 Oz/sq.yard |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |
Flame Resistant Screen 650C High Temperature Resistant Fabric 34OZ Graphite Treated
| Unit Weight: | 33.8oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.059inch |
Professional EN-13501 Certified Fire Curtain Fabric with 550°C Temperature Resistance and 0.6mm Thickness for Fire Protection
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Application: | Fire Protective Roll,Fire Curtain |
| Working Place: | Building,Hospital,Supermarket,meeting Room,Airport |
Custom Thermal Insulation Jacket 1000°C Resistance 25-100mm Thick
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Custom Thermal Insulation Jacket 1000C Resistance 25-100mm Thickness
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |

