All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ e glass fiberglass fabric ] match 722 Products.
Ptfe Coated Fiberglass Fabric High Temperature Fiberglass Fabric
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.43mm |
Pu Coated Glass Fibre Fabric for Remoavble Insulation Thermal Cover Thermal Mattress Thermal Blanket
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |
Silicone Coated Glass Fiber Fabric for Insulation Cover Insulation Pad Industrial Thermal Cover
| Material: | Aluminum-foil,glassfiber And High Temperature Resistance Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Waterproof Flexible Good Chemical/Heat Resistant PU Coated Fiberglass Fabric Fireproof Cloth for Camping Tents
| Weight: | 220g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.21mm |
Waterproof Fire/Flame Retardant Heat Resistant PTFE Glass Fiber Cloth Heat Resistant PTFE Coated Fiberglass fabric
| Material: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Coating: | Two Side Slicone Coated |
| Alkali Content: | Alkali Free |
PU Coated Fiberglass Fabric Fireproof Cloth for Camping Tents
| Weight: | 220g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.21mm |
High Temperature Fireproof Silicone Coated Fiberglass Fabric Heat Resistant Silver Grey Glass Fiber Cloth
| Product Name: | 0.4mm Fire Retardant Material Silicone Impregnated Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Keyword: | 0.4mm Silicone Coated Fiberglass Fabric |
| Coating: | Silicone |
High Temperature 0.41mm PU Coated Fire Retardant Fiberglass Fabric M0 Fire Resistant Curtain
| Weight: | 460g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.41mm |
Silicone Coated E-Glass Fabric 850g/m2 Heat Resistant Industrial Curtains
| Base Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Customized |
Industrial PTFE Coated Fiberglass Fabric with High Fire Resistance, Easy Fabrication, and 550℃ Temperature Resistance for Thermal Protection
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |

