All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ e glass fiberglass fabric ] match 1672 Products.
2. 0.3mm Thick 400g/sqm Fiberglass Fabric: Alkali-Free, Silicone-Coated for Fire Retardancy & Thermal Insulation
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
0.7mm Fireproof Glass Fiber Fabric with PU Coating, Ideal for Smoke Curtain & Fire Blanket
| Unit Weight: | 20.29 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1200mm |
| Standard Thickness: | 0.028 Inch |
Fire Resistant High Temperature Resistant Fiberglass Fabric
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Application: | Fire Protective Roll,Smoke Curtain |
| Working Place: | Hospital Fire Control |
Silicone Coated Fiberglass Fabric for Thermal Insulation Cover Insulation Mattress Insulation Blanket Insulation Jacket
| Material: | Ceramic Fiber Insulation, Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Silicone Coated Fiberglass Fabric for Thermal Insulation Cover Insulation Mattress Insulation Blanket Insulation Jacket
| Material: | Ceramic Fiber Insulation, Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Silicone Coated Fiberglass Fabric for Insulation Blanket Insulation Jacket
| Material: | Ceramic Fiber Insulation, Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Temperature Resistant PTFE Coated Fiberglass Fabric PTFE Teflon Fabric Sheet for Heat Press Transfer
| Total Weight: | 580 G/sq.meter |
|---|---|
| Total Width: | 1000mm 1550m |
| Total Thickness: | 0.43mm |
Reinforced Silicone Coated Fiberglass Fabric for Welding Protection Blanket Fire Insulation
| Material: | Ceramic Fiber Insulation, Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
High quality Satin Weave Silicone Coated Fiberglass Fabric Polyurethane PU Coated Fiberglass Cloth fire retardant cloth
| Unit Weigh: | 13.5 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |
Crowfoot Pattern PTFE Coated Fiberglass Fabric For Fire Pit Protective Mat Grass
| Unit Weight: | 17 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |

