All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ e glass fiberglass fabric ] match 1672 Products.
EN-13501 Certified Fire Curtain Fabric with 550°C Temperature Resistance and 0.6mm Thickness Silicone Coated Fiberglass Fabric
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Application: | Fire Protective Roll,Fire Curtain |
| Working Place: | Building,Hospital,Supermarket,meeting Room,Airport |
High Temperature Resistance PU Coated Fiberglass Fabric with 550℃ Basic Fabric Temperature Resistance and Good Abrasion Resistance for Fireproof Curtains
| Unit Weight: | 13.53 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Fireproof PU Coated Fiberglass Fabric with 550℃ Temperature Resistance for Construction and Welding Applications
| Unit Weight: | 13.53 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
24oz Twill Weave Fire Resistant Acrylic Coated Fiberglass Fabric Welding Protection
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Treatment: | Black Acrylic Coated |
| Application: | Welding Protection |
PU Coated Fiberglass Fabric Remoavble Insulation Thermal Cover Thermal Mattres
| Unit Weight: | 13.53 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Two Sided Vermiculite Coated Fiberglass Fabric For Expansion Joints
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
Fireproof High Temperature Resistant 460 g/sqm PU Coated Fiberglass Fabric for Welding Blankets
| Unit Weight: | 13.53 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Heat Resistant Fireproof PU Coated Fiberglass Fabric with 550℃ Temperature Resistance and Silver Grey Color
| Unit Weight: | 13.53 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Waterproof Flame Retardant Anti-Static PU Coated Fiberglass Fabric for Welding Blankets and Fireproof Cloth
| Unit Weight: | 13.53 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
High Temperature Resistance Fireproof PU Coated Fiberglass Fabric Welding Blanket Abrasion Resistant
| Unit Weight: | 13.53 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |

