All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ e glass fiberglass fabric ] match 1672 Products.
Vermiculite Coated Fiberglass Fabric Fireproof Thermal Insulation
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
Vermiculite Coated Fiberglass Fabric Fireproof Thermal Insulation
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
Fire Resistant Cloth PU Coated Fiberglass Fabric with 550℃ Temperature Resistance and Silver Grey Color
| Unit Weight: | 13.53 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
0.4mm PU Coated Fiberglass Fabric, Fireproof & Smoke Barrier for Fire Curtains, Thermal Insulation Roll & Pipe Protection Cover
| Unit Weight: | 13.8 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |
1 Side 0.65mm PU Coated Fiberglass Fabric Silver Grey For Welding Blanket Fireproof Curtains
| Unit Weight: | 20.29 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm 1550mm |
| Thickness: | 0.0248 Inch |
Vermiculite Coated Fiberglass Fabric for Thermal insulation covers
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Weave Type: | Twill Woven Or Plain Woven Or Customized |
Alkali Free PTFE Coated Fiberglass Fabric For Removable Heat Insulation Couples
| Weave Type: | Twill Woven,plain Woven Or Customized |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Thickness: | 0.42mm |
PTFE Coated Fiberglass Fabric for High Temperature Resistance For Thermal Insulation
| Weave Type: | Twill Woven,plain Woven Or Customized |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Thickness: | 0.45mm |
EN-13501 Certified Fireproof Fiberglass Fabric for Fire Curtains with 550°C Temperature Resistance and 0.6mm Thickness
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Application: | Fire Protective Roll,Fire Curtain |
| Working Place: | Building,Hospital,Supermarket,meeting Room,Airport |
EN-13501 Certified Fireproof Fiberglass Fabric with 550°C Temperature Resistance and 0.6mm Thickness for Fire and Smoke Curtains
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Application: | Fire Protective Roll,Fire Curtain |
| Working Place: | Building,Hospital,Supermarket,meeting Room,Airport |

