All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ fireproof and waterproof fireproof fiberglass fabric ] match 412 Products.
Fireproof High Temperature Retardant Plain Woven Chemical Resistance Waterproof Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric Cloth
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
PU FIBERGLASS COATED FABRIC FOR FIRECURTAIN & SMOKE CURTAIN
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Application: | Fire Protective Roll,Fire Curtain |
| Working Place: | Building,Hospital,Supermarket,meeting Room,Airport |
PU FIBERGLASS COATED FABRIC FOR FIRECURTAIN & SMOKE CURTAIN
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Application: | Fire Protective Roll,Fire Curtain |
| Working Place: | Building,Hospital,Supermarket,meeting Room,Airport |
EN-13501 Certified Fire Curtain Fabric with 550°C Temperature Resistance and 0.6mm Thickness Silicone Coated Fiberglass Fabric
| Temperature: | 550 C Degree |
|---|---|
| Application: | Fire Protective Roll,Fire Curtain |
| Working Place: | Building,Hospital,Supermarket,meeting Room,Airport |
Silver Heat Reflective Aluminum Fiberglass Cloth For Flexible Hose Fabricating Purpose
| Weight: | 470 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.4 Mm |
| Color: | Silver Grey |
14 microns Aluminum Foil Fiberglass Cloth Fire Insulation Blanket Glass Fiber Fabric
| Color: | Silver |
|---|---|
| Application: | Fire Blanket |
| Weight: | 13.2oz/yd2 |
Waterproof Flexible Good Chemical/Heat Resistant PU Coated Fiberglass Fabric Fireproof Cloth for Camping Tents
| Weight: | 220g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.21mm |
Heat Insulation Fireproof Waterproof Silicone Coated Fiberglass Fabric with Temperature Resistance -50°C to 500°C 400 g/sqm Weight and 0.3 mm Thickness
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Marine Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric For Electric Insulation
| Weight: | 32 OZ |
|---|---|
| Thickness: | 0.95 Mm |
| Width: | 1.5 M |
Red Fire Resistant Silicone Coated Glass Cloth Fabric For Hvac System Duct Connector
| Material: | Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Alkali Content:: | Alkali Free |
| Weave Type: | 8H Satin, Or Customized |

