All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ fireproof and waterproof fireproof fiberglass fabric ] match 412 Products.
Thermal Insulation Fire Protection 460g/M2 PU Coated Fiberglass Fabric
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |
Fire Resistant Fiberglass Cloth For Floating Roof Tanks seal
| Product Name: | Fire Resistant Fiberglass Cloth For Floating Roof Tanks Seal |
|---|---|
| Material: | Coated Fiberglass Fabric |
| Yarn Type: | E-Glass |
Thermal Insulation Fire Protection Heat Resistant PU Coated Fiberglass Fabric for Welding Blanket
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |
Fireproof High Temperature Silicone Rubber Coated Fiberglass Cloth Fabric for Welding Blanket
| Width: | 0.8m To 2m, Or Customized |
|---|---|
| Color: | Grey, Silver Grey, Red, Black, White, Green, Blue, Yellow, Etc. |
| Brand: | Suntex |
Silicone Coated Fiberglass Flame Resistance Fabric For Welding Protection
| Coating: | Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | 4H Satin |
| Weight: | 580gsm (17 Oz) |
Heat Guard Fiberglass Insulation Cover For Insulation Of Flanges And Pipes thermal insulation fabric
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |
High Strength silicone rubber coated fiberglass cloth/fabric for door/curtain/expansion joint/welding
| Coating: | Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | 4H Satin |
| Weight: | 580gsm (17 Oz) |
High Strength Silicone Coated Fiberglass Fabric good chemical resistance to acids and lye For Fabric Expansion Joint
| Coating: | Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | 4H Satin |
| Weight: | 580gsm (17 Oz) |
High Temperature Insulation Aluminum Foil Fiberglass Cloth For Heat Shielding Applications
| Yarn Type: | E-Glass |
|---|---|
| Weave Type: | Twill Woven Or Customized |
| Alkali Content: | Alkali Free |
The silicone coating makes the cloth waterproof, oil proof, corrosion and abrasion resistance, smoke and gas sealing
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | Twill , Satin, Or Plain |
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |

