All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ glass fabric for thermal insulation ] match 698 Products.
High Temperature Coated Fiberglass Silicone Cloth Thermal Insulation Fireproofing
| Coating: | Silicone Rubber On Both Side |
|---|---|
| Temperature Resistance: | From -50 C Degree To 500 C Degree |
| Color: | Blue |
800C Degree Stainless Steel Wire Fiberglass Fabric Roll For Thermal Insulation Mattress
| Weight: | 1250 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 1.4 Mm |
| Color: | Grey |
Abrasion Resistant Vermiculite Coated Fiberglass Fabric For Removable Insulation Cover
| Treatment: | Vermiculite Coating On The Both Side |
|---|---|
| Weight: | 1070gsm |
| Thickness: | 1.4mm |
Abrasion Resistant Vermiculite Coated Fiberglass Fabric For Removable Insulation Cover
| Treatment: | Vermiculite Coating On The Both Side |
|---|---|
| Weight: | 1070gsm |
| Thickness: | 1.4mm |
Plain Woven PTFE Coated Fiberglass Fabric For Heat Insulation Pads
| Product Name: | Fiberglass Cloth For Pipe Insulation |
|---|---|
| Yarn Type: | E-glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
Insulation Fabric Silicone Fiberglass Cloth For Thermal Insulation Covers
| Temperature Resistance: | 550°C(1100°F) |
|---|---|
| Type Fiberglass: | E Glass |
| Weight: | 17.0 Oz./Sq.Yd. |
0.017” Thickness Insulation Fabric Silicone Fiberglass Cloth For Thermal Insulation Covers
| Temperature Resistance: | 550°C(1100°F) |
|---|---|
| Type Fiberglass: | E Glass |
| Weight: | 17.0 Oz./Sq.Yd. |
PTFE Coated Fiberglass Fabric for Electronic Insulation and Heat Press Release Sheet
| Name: | PTFE Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Thickness: | 0.42 Mm |
| Advantage: | High Temperature Resistant |
Heat resistant and thermal insulation Silicone Coated Fiberglass Cloth for fire blanket
| Standing Temperature: | -50℃~ +550℃(1000 ° F) |
|---|---|
| Weight: | 32-34 Oz./Sq.Yd. |
| Thickness: | 0.032 Inches |
Chemical Resistant Ptfe Coated Glass Cloth Fabric 580g Fire Protection Thermal Insulation Cover
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.43mm |

