All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ glass fabric for thermal insulation ] match 703 Products.
Silicone Coated Fiberglass Cloth Thermal Insulation And Fire Protection
| Material: | Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Alkali Content: | Medium |
| Yarn Type: | C-Glass |
Silicone Coated Fiberglass Cloth Thermal Insulation And Fire Protection
| Material: | Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Alkali Content: | Medium |
| Yarn Type: | C-Glass |
750C Calcium Siliciate Coated Fiberglass Cloth With Wire Reinforced Glass Fabric
| Coating: | Calcium Silicate |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Weight: | 1200gsm To 1500gsm |
Vermiculite Coated Fiberglass Cloth High Temperature Resistance Thermal Insulation Fabric
| Treatment: | Vermiculite Coating On The Both Side |
|---|---|
| Weight: | 1070gsm |
| Thickness: | 1.4mm |
Wholesale Customized Double Sided PU Coated Fiberglass Fabric Of Thermal Insulation
| Yarn Type: | C-Glass |
|---|---|
| Weave Type: | Satin Woven Or Customized |
| Alkali Content: | Middle |
Vermiculite Coated Fiberglass Cloth High Temperature Resistance Thermal Insulation Fabric
| Treatment: | Vermiculite Coating On The Both Side |
|---|---|
| Weight: | 1070gsm |
| Thickness: | 1.4mm |
Thermal Insulation Silicone Rubber Coated Fiberglass Cloth Roll For Fireproof Blanket
| Coating: | Two Side Silicone Rubber |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Alkali Content: | Alkali Free |
2mm Silicate Ceramic Aluminum Foil Fiberglass Cloth Thermal Insulation
| Material: | 100% Fiberglass |
|---|---|
| Coating: | Silica Coated |
| Yarn Type: | E-glass |
Industrial PTFE Coated Fiberglass Fabric with High Fire Resistance, Easy Fabrication, and 550℃ Temperature Resistance for Thermal Protection
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
Customizable PTFE Coated Fiberglass Fabric with Superior Fire Resistance and Abrasion Resistance for Thermal Insulation
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |

