All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ glass fabric for thermal insulation ] match 703 Products.
Fire Resistant PTFE Coated Fiberglass Fabric with Soft Texture and Easy Fabrication for Industrial Thermal Protection
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
550 Degree Fire Retardant Thermal Insulation Fiberglass Blanket For Welding Curtain
| Material: | Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Alkali Content: | Medium |
| Yarn Type: | C-Glass |
Leading manufacturer of components Silicone calender coated Fabric for removable insulation blankets
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber |
|---|---|
| Weave Tape: | Twill , Satin, Or Plain |
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
Fire Resistant PTFE Coated Fiberglass Fabric with High Tensile Strength and Easy Fabrication for Industrial Use
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
High Temperature Resistant Thermal Insulation Fiberglass Fabric Silicone Fabric Cloth For Welding Fire Blanket
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber, Or No Coating |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
Vermiculite Coated Fiberglass Fabric Fireproof Thermal Insulation
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
Vermiculite Coated Fiberglass Fabric 1200°C Fireproof Thermal Insulation
| Treatment: | Two Sided Vermiculite And Silica Coated |
|---|---|
| Weight: | 620g/sqm |
| Thickness: | 0.65mm |
Silicone Rubber Elastomer Coated Fiberglass Fabrics for Removable Insulation Blankets And Welding Curtains
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber, Or No Coating |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
Wire Reinfoced 880g High Temp Fabric For Thermal Insualtion Covers
| Material: | Fiberglass, Stainless Steel Wire |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 650 C Degree |
| Weight: | 880 G/sqm |
Double Sided 0.4mm Silicone Coated Fiberglass Fabric For Fire Curtains
| Product Name: | Silicone Coated Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Material: | Fiberglass |
| Keyword: | 0.4mm Silicone Coated Fiberglass Fabric |

