All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ glass fabric for thermal insulation ] match 704 Products.
Weatherproof High performance textiles Silicone coated glass fabrics for Insulation blankets, covers, mattress and pad
| Material: | Silicone Fiberglass |
|---|---|
| Alkali Content: | Medium |
| Yarn Tape: | C-glass |
Temperature Resistance Silicone Fiberglass Cloth For Thermal Insulation Covers
| Product Name: | 0.4mm Fire Retardant Material Silicone Impregnated Fiberglass Cloth |
|---|---|
| Keyword: | 0.4mm Silicone Coated Fiberglass Fabric |
| Coating: | Silicone |
High Thermal Mattress Ptfe Fiberglass Fabric Reusable thermal insulation cover
| Unit Weight: | 610g/sqm |
|---|---|
| Total Width: | 1000mm 1520mm |
| Total Thickness: | 0.45mm |
Grey E-Glass Silicone Fiberglass Fabric Fireproof High Temperature Thermal Insulation Silicone Coated Fabric Cloth
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Fireproof Thermal Insulation Silicone Coated Fiberglass Fabric with 1 / 1.2 / 1.5 meter Width and 50 m / 100 m Roll Length
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
E-Glass Fireproof Silicone Fiberglass Fabric Thermal Insulation Fiberglass High Temperature Resistance Silicone Fabric Cloth
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Double Sided Silicone Coated Fiberglass Fabric Alkali Free Grey Color Fireproof Thermal Insulation Cloth
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
White Double Sided Silicone Coated Fiberglass Fabric 50 m / 100 m Roll Fireproof Thermal Insulation Cloth
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Double Sided Silicone Coated Fireproof Fiberglass Cloth with 50 m / 100 m Roll Length and Alkali Free Thermal Insulation Fabric
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Double Sides Alkali Free Silicone Coated Fiberglass Fabric 50 m / 100 m Roll Fireproof Thermal Insulation Cloth
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |

