All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ insulation silicone coated fiberglass cloth ] match 1020 Products.
Industrial Silicone Coated Fiberglass Fabric Reinforced For Welding Blanket
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 510 G/sqm |
32 Oz High Temp Silicone Coated Fiberglass Fabric For Fire & Splash Curtains
| Temp. Resistance: | From -50 C To 550 C |
|---|---|
| Weight: | 32oz / Sqyd |
| Thickness: | 35mils |
Heat Retardant Door PTFE Coated Fiberglass Fabric 610g Thermal Case E Glass Fiberglass
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
4H Satin Weave type Silicone Coated Silica Fiberglass Fabric Fire Resistant
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 510 G/sqm |
Fiberglass Cloth/Fabric Coated with PU Material for Pipe Fabric Soft Connection
| Unit Weight: | 13.5 Oz/sq.y |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1550mm |
| Standard Thickness: | 0.017 Inch |
Silicone rubber coated fiberglass fabric RESISTANT FABRIC EXPANSION JOINT CLOTH
| Weight/Weight Per Sqm/square/Unit Weight/ Total Weight/ Nominal Weight: | 13.5 Oz/sq.y Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.017inch |
High Temperature Thermal Insulation Silicone Glass Fabric Cloth For Welding Protection,Fire Curtains
| Material: | Glass Fibre Fabric |
|---|---|
| Alkali Content: | Alkali Free |
| Yarn Tape: | E-glass |
Chemical-Resistant Black Neoprene-Coated Fiberglass Fabric or Tape for Middle East
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 540 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 500 G/sqm |
| Thickness: | 0.35 Mm |
Flexible Ducts Material Fiberglass Chemical Resistant Fabric / Fiberglass Cloth Roll
| Temperature Resistance: | -50 C To 550 C |
|---|---|
| Weight: | 600 G/m2 |
| Thickness: | 0.45 Mm |
Heat Resistant Silicone Rubber Coated Silicone Coated Glass Fibre Fabric For Removable Insulation Blankets & Jacket & Co
| Maximum Temperature: | 550°C(1100°F) |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Coating: | Silicone Rubber On Two Side Or One Side |

