All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ insulation silicone coated fiberglass cloth ] match 1010 Products.
China Factory Fiber Glass Fabric Low Price 0.4mm Custom Flexible Silicon Rubber Coated Fiberglass
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 510 G/sqm |
Double Sided Silicone Coated Fiberglass Fabric with Heat Resistance 260°C and Fire Retardant Properties
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Fire Retardant Silicone Coated Fiberglass Fabric with 400 g/sqm Weight and 0.3 mm Thickness for High Temperature Applications
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Custom Colored E-Glass Silicone Coated Fiberglass Fabric with 50 m / 100 m Roll Length for High Temperature Protection
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 500 C Degree |
|---|---|
| Weight: | 400 G/sqm |
| Thickness: | 0.3 Mm |
Fiberglass Manufacture Silica Coated Cloth Fabric high temperature fiberglass cloth
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.65mm |
Flame Resistance PTFE Coated Fiberglass Fabric 17OZ Thermal Insulation Shell Fibreglass Cloth Roll
| Unit Weight: | 17oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016inch |
High Temperature Resistance Graphite Coated Fiberglass Cloth For Splash Protection And Heat Protection
| Color: | Black,grey,or Customized |
|---|---|
| Thickness: | 1.4 Mm~3mm |
| Size: | 1x50m,3x3m,1x1m,2x2m,8x8m,or Customized |
Thermal Insulation Fire Protection 460g/M2 PU Coated Fiberglass Fabric
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |
High Temperature Colored Silicone Coated Industrial Fiberglass Fabric Reinforced Glass Fiber
| Coating: | One Or Two Sides Silicone Rubber, Or No Coating |
|---|---|
| Weight: | 140gsm To 3000gsm |
| Thickness: | 0.1mm To 3mm |
Polyurethane (PU) Coated Fiberglass Fabric for Thermal Insulation And Fire Protection
| Alkali Content: | Alkali Free |
|---|---|
| Yarn Type: | E-Glass |
| Thickness: | 0.41mm |

