All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ thermal insulation fabric for jackets ] match 613 Products.
Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric For Fabric Flexible Connectors
| Weight/Weight Per Sqm/square/Unit Weight/ Total Weight/ Nominal Weight: | 13.5 Oz/sq.y Fiberglass Fabric |
|---|---|
| Standard Width: | 1000mm 1520mm |
| Standard Thickness: | 0.017inch |
Fire Resistant Silicone Rubber Coated Fiberglass Fabric For Smoke Detector
| Temperature Resistance: | 550°C(1100°F) |
|---|---|
| Type Fiberglass: | E Glass |
| Weight: | 17.0 Oz./Sq.Yd. |
750C Stainless Steel Wire Reinforced Silicone Fiberglass Fabric For Fire Curtain
| Thickness: | 0.65 Mm (0.025 Inch) |
|---|---|
| Weight: | 830g/sqm (24.4Oz./Sq.Yd.) |
| Color: | White |
Vermiculite Coated Fiberglass Fabric for fire and welding blanket
| Nominal Weight: | 620 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 0.914 Meter |
| Nominal Thickness: | 0.68 Mm |
PTFE Coated Fiberglass Fabric for Electronic Insulation and Heat Press Release Sheet
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm |
| Thickness: | 0.43mm |
Chemical Resistant Ptfe Coated Glass Cloth Fabric 580g Fire Protection Thermal Insulation Cover
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.43mm |
Silica Fiberglass Fabric High Temperature Fiberglass Cloth for different surface treatment
| Unit Weight: | 36 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1yard |
| Standard Thickness: | 0.053inch |
Chemical Resistant Non Stick Adhesive PTFE Coated Fiberglass Fabric For Packaging Industry Baking
| Weight: | 580g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm |
| Thickness: | 0.43mm |
800C Degree Stainless Steel Wire Fiberglass Fabric Roll For Thermal Insulation Mattress
| Weight: | 1250 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 1.4 Mm |
| Color: | Grey |
High Thermal Mattress Ptfe Fiberglass Fabric Reusable thermal insulation cover
| Unit Weight: | 610g/sqm |
|---|---|
| Total Width: | 1000mm 1520mm |
| Total Thickness: | 0.45mm |

