All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ thermal insulation fabric for jackets ] match 609 Products.
Silicone Coated Glass Fabric For Removable Insulation Jacket Cover
| Temp. Resistance: | From -50 C To 550 C |
|---|---|
| Weight: | 32oz / Sqyd |
| Thickness: | 35mils |
High Temperature Fiberglass Cloth Heat Resistant Fabrics and Fabrics for High Heat Applications
| Unit Weight: | 18 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1 Yard |
| Standard Thickness: | 0.025 Inch Fiberglass Cloth |
High temperature fabric cloth Silicone Coated Fiberglass Fabric Removable Thermal Insulation Jackets, Blankets Material
| Temp. Resistance: | From -50 C To 550 C |
|---|---|
| Weight: | 32oz / Sqyd |
| Thickness: | 35mils |
Crowfoot Pattern PTFE Coated Fiberglass Fabric For High Temperature Insulation
| Unit Weight: | 17 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
High Temperature Resistant Anti-Static PTFE Coated Fiberglass Fabric for fire prevention and thermal isolation
| Unit Weight: | 17 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Grey Calcium Silicate Coated Glass Fibre Fabric Roll Fireproof Material Thermal Insulation
| Style: | TGF1000P-CS232-5014 |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Weight: | 1100 G/SQM |
High Silica Glass Fiber 200gsm Fiberglass Cloth Fireproof Fabric For Welding
| Nominal Weight: | 600 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 920 Mm |
| Nominal Thickness: | 0.65mm |
Customizable PTFE Coated Fiberglass Fabric with Superior Fire Resistance and Abrasion Resistance for Thermal Insulation
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
PTFE Coated Fiberglass Fabric with Excellent Fire Resistance, Chemical Durability and 550℃ Temperature Resistance for Thermal Insulation
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
Black 30oz Twill Fire Resistant Fiberglass Fabric For Welding Curtain Cloth
| Color: | Black |
|---|---|
| Application: | Welding Protective Blanket |
| Thickness: | 1mm |

