All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ thermal insulation fabric for jackets ] match 612 Products.
PTFE Coated Fiberglass Fabric with Excellent Fire Resistance, Chemical Durability and 550℃ Temperature Resistance for Thermal Insulation
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
Black 30oz Twill Fire Resistant Fiberglass Fabric For Welding Curtain Cloth
| Color: | Black |
|---|---|
| Application: | Welding Protective Blanket |
| Thickness: | 1mm |
Satin Weave Polyurethane Coated Fiberglass Fabric for Fabric expansion joint
| Weight: | 460g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.4mm |
Fire Resistant PTFE Coated Fiberglass Fabric with Soft Texture and Easy Fabrication for Industrial Thermal Protection
| Weight / Unit Weight / Total Weight / Nominal Weight: | 580g/sqm G/sq.m G/sq.meter 17oz/sqy Oz/sq.y Oz/sq.yard |
|---|---|
| Width / Standard Width / Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness / Standard Thickness / Nominal Thickness: | 0.43mm 0.016inch |
Thermal Insulation Fireproof Fabric Fiberglass Coated With Neoprene
| Weight: | 600 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.45 Mm |
| Color: | Black |
Wire Reinfoced 880g High Temp Fabric For Thermal Insualtion Covers
| Material: | Fiberglass, Stainless Steel Wire |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 650 C Degree |
| Weight: | 880 G/sqm |
High performance textiles PU Coated Fiberglass Fabric for Removable Insulation Cover
| Material: | Fiberglass |
|---|---|
| Temperature Resistance: | -50 C Degree To 550 C Degree |
| Weight: | 460 G/sqm |
Silica Fiber Glass Fabric for silica welding blankets silica welding curtains
| Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Fiberglass Cloth Width: | 920mm |
| Thickness: | 1.25mm |
Crowfoot Pattern PTFE Coated Fiberglass Fabric For Fire Pit Protective Mat Grass
| Unit Weight: | 17 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1520mm 1550m |
| Standard Thickness: | 0.016 Inch |
Suntex Woven Thermal Insulation Cloth High Silica Coated With Red Silicone Rubber
| Weight: | 850 G/sqm |
|---|---|
| Thickness: | 0.8 Mm |
| Width: | 0.96 M |

