All Products
-
Silicone Coated Fiberglass Fabric
-
Fire Resistant Fiberglass Fabric
-
High Temperature Fiberglass Cloth
-
PU Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
Aluminum Foil Fiberglass Cloth
-
Heat Resistant Fabrics
-
Welding Blanket Roll
-
Fire Curtain Fabric
-
Thermal Insulation Fabric
-
Industrial Fire Blanket Roll
-
Fabric Expansion Joint Cloth
-
Heat Reflective Fabric
-
Woven Fiberglass Cloth
-
Chemical Resistant Fabric
-
Fiberglass Tape Rope Sleeve
-
Fire Pit Mat
-
Jacky HuangThey are a trust partner truly. They deliver goods fast with satisfying quality.And they are professional in high temperature textiles, always contribute for different projects. -
MS. HandeWe have been working with Suntex for over 10 years, they keep quality stable always. They treat every single request of us seriously. It's happy to work together with them anyway.
Keywords [ thermal insulation fabric for jackets ] match 580 Products.
High Silica Fiberglass Cloth For Coating With Different Elastomers And Polymers
| Unit Weight: | 18oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1yard |
| Standard Thickness: | 0.024inch |
Turbine Blanket PTFE Coated Fiberglass Fabric Safety Apron 580g Coated Fiberglass Cloth Resuable
| Total Weight: | 580 G/sq.meter |
|---|---|
| Total Width: | 1000mm 1550m |
| Total Thickness: | 0.43mm |
550 Degree High Temperature Resistance Fire Proof Safety Welding Protection Fiberglass Fire Blanket
| Nominal Weight: | 610 G/sq.m |
|---|---|
| Nominal Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Nominal Thickness: | 0.45mm |
High Temperature Resistance Ptfe Coated Fiberglass Cloth For Industrial Curtains
| Total Weight: | 580 G/sq.meter |
|---|---|
| Total Width: | 1000mm 1550m |
| Total Thickness: | 0.43mm |
1.25mm Fire Protection High Temperature Fiberglass Cloth Silicone Coated
| Nominal Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Nominal Width: | 920mm |
| Nominal Thickness: | 1.25mm |
SUNTEX 36 OZ High Temperature Fiberglass Cloth Flame Resistant Barrier Silica Cloth
| Unit Weight: | 36 Oz/sqy |
|---|---|
| Standard Width: | 1yard |
| Standard Thickness: | 0.053inch |
1.25mm Fire Protection High Temperature Fiberglass Cloth for Fire curtains & doors
| Nominal Weight: | 1200g/sqm |
|---|---|
| Nominal Width: | 920mm |
| Nominal Thickness: | 1.25mm |
Heat Resistant Panel Ptfe Coated Fiberglass Cloth 0.45mm Fire Screen Fittings And Flange Covers
| Weight: | 610g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.45mm |
Welding PU Coated Fiberglass Fabric Cloth Fire Barrier M0 Isolating Fabric Canvas 0.4mm
| Weight: | 460g/sqm |
|---|---|
| Width: | 1000mm 1520mm 1550m 2000m |
| Thickness: | 0.4mm |
18oz 0.6mm Welding Spatter Protection Woven Fiberglass Cloth Fire Blanket Material
| Application: | Welding Spatter Protective Blanket |
|---|---|
| Weight: | 580g/sq.mtr |
| Working Temperature: | 550 C |

